خبرهای ویژه

» دسته‌بندی نشده » ایا بدون ویزا میتوان به کربلا رفت
 کد خبر: 12017
 7 بازدید

ایا بدون ویزا میتوان به کربلا رفت

آیا اربعین امسال 94 میشود بدون ویزا و مجوز و روادید از سال گذشته بیش از 500 هزار نفر برای اربعین پیاده به عراق رفتند، بعضی‌ها دو روز در مرز معطل بودند و دست آخر گرفتار کلاه‌برداران ویزا شدند، بعضی نتوانستند از مرز خارج شوند و اربعین را در مرز ایران گذراندند. برخی هم یک میلیون […]

آیا اربعین امسال 94 میشود بدون ویزا و مجوز و روادید از سال گذشته بیش از 500 هزار نفر برای اربعین پیاده به عراق رفتند، بعضی‌ها دو روز در مرز معطل بودند و دست آخر گرفتار کلاه‌برداران ویزا شدند، بعضی نتوانستند از مرز خارج شوند و اربعین را در مرز ایران گذراندند. برخی هم یک میلیون و 600 هزار تومان به هیات مذهبی دادند و نهایتا وقتی به کربلا رسیدند، جایی برای خواب نداشتند و کفش‌هایشان را آتش زدند تا گرم شوند!

سازمان حج و زیارت پیش‌بینی کرده است امسال نزدیک به 700 هزار نفر در اربعین پیاده به عراق بروند.

به گزارش خبرنگار حج و زیارت ایسنا‌، سعید اوحدی – رئیس سازمان حج و زیارت – در نشست خبری که صبح امروز (یکشنبه 2 آذر) به بهانه تشریح جزئیات مربوط به ساماندهی زائران اربعین در محل این سازمان برگزار شد‌، گفت: ستادی با حضور 26 دستگاه اثرگذار از جمله سازمان حج، وزارت کشور، راه و شهرسازی، استانداری‌های ایلام‌، خوزستان‌، نیروی انتظامی، اداره گذرنامه‌، مرزبانی‌ها‌، وزارت اطلاعات و امور خارجه تشکیل شده است که تاکنون 12 جلسه داشته و از مصوبات آن تسهیل سفر زائران اربعین بوده است.

سال پیش و گرفتن ویزا

وی یادآور شد: سال پیش حدود 500 هزار نفر پیاده به عراق رفتند که قطعا هیچ دستگاهی قادر به حل مشکلات این تعداد جمعیت نبوده است. در شهر کربلا حتی برای اقامت این جمعیت امکانات وجود ندارد. ضمن آنکه بنابر اعلام دولت عراق اربعین سال پیش 16 تا 17 میلیون زائر از سراسر دنیا به این کشور آمدند.

او با تاکید بر حفظ روح مردمی این حرکت بیان کرد: امسال با توجه به شرایط ویژه عراق و تجاوز داعش قطعا این همایش بزرگ پیام جدی برای دنیا و مجموعه تفکیری و بعثی که عراق را اشغال کرده است‌، دارد.

او با تاکید بر اینکه سازمان حج و زیارت دنبال ساماندهی سفر اربعین است نه سازماندهی افزود: برای تسهیل این سفر سامانه‌ای را از طریق 1800 دفتر خدمات زیارتی راه‌اندازی کرده‌ایم تا زائران متقاضی حضور در این همایش پیاده‌روی ثبت تقاضا کنند و ویزا بگیرند و خروج‌شان براساس ظرفیت مرزها صورت گیرد تا ازدهام و معطلی‌های سال‌های قبل اتفاق نیفتد.

به گفته اوحدی، تاکنون 75 هزار نفر برای شرکت در مراسم پیاده‌روی اربعین در این سامانه ثبت نام کرده‌اند.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد ا

 

سلامی با اشاره به تراکم جمعیت در کریدورهای مرزی اظهار کرد: این کریدورها حداکثر برای دو تا سه هزار نفر ظرفیت دارد بنابراین از طریق ستاد اربعین هماهنگ شده است‌ تا شرایطی فراهم شود این جمعیت از نقطه صفر مرزی به شهرهای اصلی هدایت شوند.

وی به هماهنگی با قرارگاه مرکزی راهیان نور برای اسکان رایگان اشخاصی که از طریق این سامانه برای سفر اربعین ثبت نام می‌کنند افزود: در شهرهای خرمشهر و مهران اقامت این زائران به طور رایگان انجام می‌شود و اردوگاه‌های قرارگاه مرکزی راهیان نور در اختیار آنها قرار دارد.

اوحدی اضافه کرد: اداره گذرنامه جمهوری اسلامی ایران نیز تسهیلاتی را ارائه خواهد کرد تا مُهر خروج این زائران در محل استقرار آنها زده شود و در نقطه صفر مرزی فقط تطبیق چهره صورت گیرد تا معطلی در مرز به حداقل زمان ممکن برسد.

وی افزود: سال گذشته دریافت مبالغی در مرز توقف‌های طولانی را ایجاد می‌کرد، اما امسال هماهنگ شده است تا برخی از این مبالغ حذف شود. همچنین این زائران که پیاده به کربلا می‌روند 100 درصد تحت پوشش رایگان بیمه و پوشش کامل خدمات رایگان هلال‌احمر قرار می‌گیرند. سازمان جمعیت هلال احمر نیز چادرهایی را در سه مرز خروجی و اردوگاه‌های محل استقرار زائران با پزشک زن و مرد و داروی کافی و رایگان مستقر خواهد کرد.

رئیس سازمان حج و زیارت با اعلام اینکه شهرداری تهران 150 دستگاه اتوبوس شهری برای انتقال زائران از مرز به شهر نجف اختصاص داده است‌، گفت: مجوز ورود این اتوبوس‌ها به خاک عراق گرفته شده و قرار است آنها در مرزهای شلمچه‌، مهران و چزابه مستقر شوند تا زائرانی که امکان حمل و نقل ندارند به نجف منتقل شوند. همچنین هماهنگ می‌شود برگشت آنها از کربلا به مرز با این اتوبوس‌ها صورت گیرد.

 

به گفته او، قرارگاه اربعین در کربلا نیز 150 اتوبوس دیگر به این منظور اختصاص داده است. از شهردار تهران نیز درخواست شده تعداد اتوبوس‌های خود را اضافه کند.

 

اوحدی ادامه داد: با هماهنگی جمعیت هلال احمر، 25 دستگاه آمبولانس در هر پنج کیلومتر از فاصله نجف تا کربلا مستقر خواهد شد. یعنی به ازای هر یک ساعت پیاده‌روی یک قرارگاه امدادی وجود دارد. سه بالگرد امدادی نیز در نقاط مرزی مانور می‌دهند.

 

او با اشاره به مشکل شدید اسکان در شهر کربلا با توجه به جمعیتی که در اربعین روانه این شهر می‌شوند اظهار کرد: هلال احمر تعداد زیادی چادر در اختیار سازمان قرار داده است، تعدادی مدرسه و حسینیه نیز در شهر کربلا در اختیار گرفته شده است و هشت موکب به صورت رسمی توسط سازمان حج و شهرداری راه‌اندازی می‌شود.

 

 

وی افزود: به دلیل شرایط عراق بسیاری از جنگ‌زدگان این کشور در این موکب‌ها مستقر هستند . دولت عراق از آنها خواسته موکب‌ها را برای اربعین تخلیه کنند و در اختیار زائران قرار دهند. جمعیت هلال احمر محبت کرد چادرهایی را در اختیار جنگ‌زده‌ها قرار داد تا پشت این موکب‌ها برپا کنند و اطمینان داشته باشند در پایان اربعین دوباره به موکب‌ها بازخواهند گشت.

 

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه سخنانش با ادامه به معضل‌های سرویس‌های بهداشتی در نقاط صفر مرزی گفت: امسال با هماهنگی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، وزارت نفت و استان ایلام 100 چشمه سرویس بهداشتی در مرز چزابه نصب شده است. در بخش عراق نیز 20 سرویس بهداشتی توسط ستاد اربعین ایجاد شده است.

 

 

اوحدی در بخش دیگری از سخنانش به پیامک‌هایی که به منظور تشویق سفر به عراق در اربعین بدون ویزا رد و بدل می‌شود‌، اشاره کرد و از زائران


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : دسته‌بندی نشده

دیدگاه بسته شده است.

تبلیغات
تبلیغات