خبرهای ویژه

» زیبایی پوست و مو » چگونه موهای سالم و بدون شوره داشته باشم ؟
 کد خبر: 12124
 93 بازدید

چگونه موهای سالم و بدون شوره داشته باشم ؟

نگران زیبایی موهای تان هستید؟ درست است همه این نگرانی ها بجاست، اما قبل از این نگرانی ها چقدر موهای تان را می شناسید؟ مزاج موهای تان خشک است یا تر. متخصصان طب سنتی معتقدند این تندرستی فرد است که زیبایی می آورد به سادگی می شود نتیجه گرفت زیبایی موها در گرو سلامت بدن […]

نگران زیبایی موهای تان هستید؟ درست است همه این نگرانی ها بجاست، اما قبل از این نگرانی ها چقدر موهای تان را می شناسید؟ مزاج موهای تان خشک است یا تر. متخصصان طب سنتی معتقدند این تندرستی فرد است که زیبایی می آورد به سادگی می شود نتیجه گرفت زیبایی موها در گرو سلامت بدن است. کسانی که موهای سالم و زیبا می خواهند قبل از هر کاری باید از تندرستی خود مطمئن باشند و بعد سراغ روش های زیبا تر کردن مو های شان بروند.ریزش مو

ریزش مو

ریزش مو

خداحافظی با ریزش مو و شوره

 شست وشوی مو براساس مزاج
یکی از راه های تامین سلامت مو توجه به شست وشوی آن است. اما نه به این معنا که هر چه بیشتر موها شسته شوند، سالم تر خواهند بود؛ بلکه باید پیش از هر چیز مزاج مو را تشخیص داد و براساس آن برای شستن ها مو تصمیم گرفت.
* کسانی که در حالت طبیعی موهای شان خشک است، نباید آنها را یک روز در میان بشویند. هر کسی خودش بهتر می داند موهایش کی کثیف هستند و کی تمیز! بنابراین به طور معمول موهای خشک را دو بار در هفته بشویید. مدت زمان شست وشو را هم تا حد امکان کوتاه کنید.
* کسانی که مزاج موهای شان تر است و در حالت تمیزی موهای شان خشک نیست و تری متعادلی دارد، می توانند آنها را یک روز در میان بشویند تا براقی بیشتری پیدا کند. این دسته از افراد می توانند مدت زمان بیشتری را صرف شستن موهای شان کنند.
* در فصل بهار و تابستان برای همه مزاج ها شست وشوی بیشتر اشکالی ندارد؛ البته به شرطی که موهای خشک، خشک تر نشوند.
* در فصل پاییز و زمستان دفعات شست وشو به طور طبیعی کمتر می شود. اما باز هم این نیاز افراد است که تعداد دفعات را تعیین می کند.
راه تشخیص شامپوی مناسب
ماده ای که برای شست وشوی مو انتخاب می کنید تاثیر مستقیمی بر سلامت موها می گذارد. امروزه تنوع شامپوها بسیار زیاد است و همین مساله، انتخاب را سخت می کند. ولی به طور کلی شامپویی برای مو مناسب به شمار می رود که با مزاج موها سازگاری داشته باشد. از طرفی هم واقعیت این است که تشخیص مزاج مو قدری دشوار است.
در بسیاری موارد مزاج فرد با مزاج موهایش متفاوت است؛ بنابراین بهترین راه شناخت شامپوی خوب و مناسب این است که به نشانه ها توجه کنید. ببینید موهای تان با شامپو سازگار است یا نه. شامپویی که روی مو خوب کف کند و باعث شود موها بعد از خشک شدن تمیز و براق باشند، شامپوی مناسب و سازگار با موهای تان است.
ریزش مو طبیعی است؟
هر ریزش مویی الزاما دلیل بر وجود یک نقص یا مشکل نیست. موها به طور روزانه و طبیعی می ریزند. اگر تعداد موهای ریخته شده یک روز پیش از شست وشو و یک روز پس از آن و در شت وشو حدود سیصد تار مو باشد وضعیت طبیعی است؛ در غیر این صورت علامت یک بیماری یا کمبود محسوب می شود. تغذیه فرد در سلامت موها بسیار مهم است.
علاوه بر این عوامل دیگری هم در ریزش موها دخیل هستند ازجمله بعضی بیماری ها که باعث ریزش مو می شوند. مثلا افرادی که دچار سوء مزاج کلیه هستند یا سابقه سنگ کلیه دارند، موهای شان بیشتر می ریزد. در چنین حالتی راه درمان ریزش مو، علاج بیماری یا کمبود است. کسی که تغذیه درستی ندارد، باید الگوهای تغذیه ای اش را اصلاح کند.
تراشیدن مو آن را پرپشت می کند؟
قدیمی ها براثر تجربه دریافته بودند که تراشیدن کامل مو باعث می شود تا مو پرپشت شود. این کار شبیه وجین کردن گیاهان است. با چیده شدن برگ های ضعیف، غذای بیشتری به برگ های سالم می رسد و رشد گیاه بهتر می شود. مو هم همین طور است؛ وقتی موها به اصطلاح از ته تراشیده می شوند، موهای ضعیف تر یا بیمار از بین می روند و اکسیژن بیشتری به ریشه مو می رسد؛ درنتیجه موهای جدید با قوت بیشتری رشد می کنند و احساس می شود مو، پرپشت تر شده است.
بافتن مو از موخوره پیشگیری می کند؟
موخوره یا دو شاخه شدن مو یکی از نشانه های عدم سلامت مو محسوب می شود وقبل از اینکه تمام موهارا از بین ببرد باید به موقع درمان شود. خشک بودن موها علت اصلی به وجود آمدن موخوره است. برای پیشگیری از آن باید عواملی را که خشکی می آورند، از میان برد. به عنوان مثال گاهی خشکی بیش از حد مو و موخوره در اثر استفاده از شامپوی نامناسب ایجاد می شود. شامپوهایی که مواد پاک کننده قوی دارند، برای موهای خشک مناسب نیستند؛ یا اینکه خشکی مو در اثر تغذیه نامناسب پدید آمده است. اما بافتن مو به تنهایی نمی تواند راه حل قطعی مشکل باشد.
ماسک افزایش رشد مو
ممکن است افراد به دلایل مختلف بخواهند در مدت زمان کوتاهی موهای شان قدری بیشتر از حد طبیعی رشد کند. برای این هدف کافی است یک ماسک طبیعی و ساده را امتحان کنید. نصف قاشق چای خوری پودر خردل را با مقدار زیادی آب چغندر پخته شده مخلوط کنید. مقدار آب چغندر باید زیاد باشد؛ چون قرار است مو ها را به جای آب با آن بشویید. بعد از انجام شست وشو مو را با روغن مورد روغن مالی کنید. در هفته اول لازم است هر روز این کار را تکرار کنید. در هفته های بعدی دو تا سه بار شست وشو در هفته کفایت می کند.
ماسک شوره سر
وقتی پوست و موی سر دچار خشکی باشد، شوره سر به وجود می آید. با یک ماسک ساده ولی موثر می توانید این مشکل را برطرف کنید. 100 گرم آرد نخود، 15 گرم آرد شنبلیله، 15 گرم سبوس، 15 گرم خردل، 10 گرم ختمی و یک قاشق غذا خوری سرکه سیب خانگی را در آب با یکدیگر خوب مخلوط کنید.
درست مشابه کاری که برای حنا انجام می دهید. وقتی یک خمیر یکدست حاصل شد، آن را روی سر بگذارید. 40 دقیقه بعد ماسک را از روی مو بردارید و با آب گرم بشویید. درصورتی که احساس کردید پس از شست وشو موهای تان خشک شده، آن را با روغن گل سرخ